tel.: +420 222 523 380 obchod@vase-plus.cz

Obchodní podmínkyAkční nabídkaKontakty

Na 100% centrál doprava ZDARMA!


Jak  správně vybrat elektrocentrálu?

Jako první je důležité si uvědomit, že elektrocentrály by měly být dimenzovány zásadně s dostatečnou jistotou, neboť většina elektrických strojů má podstatně vyšší spouštěcí proud než proud potřebný při provozu.

Běžné druhy ochrany elektrocentrál

IP 23 = ochrana proti vniknutí cizorodých předmětů >12,5 mm.
 Ochrana proti vodě, která v úhlu do 60 stupňů padá oboustranně ke kolmici.

IP 54 = ochrana proti prachu. Ochrana proti stříkající vodě ze všech směrů znamená, že elektronické přístroje všeho druhu až po zdravotnické přístroje lze spolehlivě a bezpečně provozovat.

Elektrocentrála a paliva

V naší nabídce se objevují elektrocentrály se 3mi druhy paliva a to:

  • Benzín
  • Nafta/Diesel
  • Plyn LPG

Benzínová elektrocentrála

Jedná se o nejrozšířenejší elektrocentrály na trhu. Jejich výhodou je nižší hmotnost a kompaktnější rozměry. Jejich určení je pro krátkodobé napájení menších jednofázových spotčebičů a jako záložních zdrojů např. rodinných domů (pouze nejdůležitějších zařízení – domácí vodárny, mrazáky, ledničky, nutné osvětlení apod.). Jsou vhodné rovněž pro celou škálu použití od domácnosti, zahrady až po použití ve stavebnictví nebo opravárenství.

Dieslová elektrocentrála

Tyto elektrocentrály se vyznačují vysokým výkonem a jsou stavěny pro dlouhodobý provoz např. pro celodenní práci na stavbách s napájením několika jednofázových nebo třífázových spotřebičů. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost  a větší rozměry oproti benzínovým elektrocentrál. Tyto elektrocentrály vzhledem ke svým výkonům jsou rovněž použitelné jako záložní zdroje a to nejen rodinných domů.

Plynová/LPG elektrocentrála

Jedná se výkonostně o podobný model jako benzínová elektrocentrála s tím, že se jená o daleko ekologičtější provoz. Jsou vhodné pro celou škálu použití od domácnosti, zahrady až po použití ve stavebnictví nebo opravárenství.

Olejová elektrocentrála

Jedná se o speciální elektrocentrály určené primárně do průmyslu, kde slouží jako záložní zdroje při výpadku energie nebo napájejí celé menší stavby. Pohonou látkou v tomto případě je speciální pohonný olej.

Co je to AVR?

Stroj vybaven touto jednotkou, vyrovnává výstupní napětí a je možné ho použít na napájení spotřebičů s elektronikou za podmínky dodržení správného postupu používání.

Potřebuji elektrocentrálu na chalupu, jako zvolit?

Na rekreační nemovitosti je nejvhodnější variantou benzínová elektrocentrála, díky svým kompaktním rozměrům a hmotnosti. Před koupi je nezbytné spočítat odběr konkrétních spotřebičů (+ rezerva), které budeme elektrocentrálou napájet aby nedocházelo k neustálým výpadkům kvůli přetížení.

Ohmové spotřebiče

(spotřebiče s činným výkonem), např. žárovky, topidla, varné desky

Jsou bezproblémové přístroje pro každou elektrocentrálu, neboť přeměňují všechen odebraný výkon na teplo resp. světlo. Uvedený odevzdaný výkon (W) je vždy také příkon, který je odebírán od elektrocentrály. Není proto třeba dbát na vyšší rozběhový proud.

Indukční spotřebiče

(přístroje poháněné elektromotorem), kotoučové pily, kompresor, vodní čerpadlo

U induktivních spotřebičů je od startu až po dosažení konečných otáček nutný podstatně vyšší proud, který může činit 2 - 4 násobný nebo jmenovitý výkon.
 Zásadně by měla být elektrocentrála trochu naddimenzována, především pokud se u připojovaných přístrojů jedná o modely starší konstrukce nebo motory s nižší účinností, které potřebují nadprůměrně vysoké rozběhové proudy.

Pravidlo

Jmenovitý výkon spotřebiče x 2 = výkon elektrocentrály (generátoru).

Pozor
!

U indukčních přístrojů by měl být výkon elektrocentrály minimálně dvakrát vyšší než uvedený příkon přístroje, který chceme použít (u čerpadel a kompresorů třikrát vyšší). U ohmických spotřebičů a univerzálních motorů byste měli ke jmenovitému příkonu připočítat 10 %.

Ještě jeden důležitý bod

Pokud je generátor výrazně předimenzovaný, nemůže odevzdávat rovnoměrný výkon. Jako pravidlo platí, že připojený přístroj má využít 5 až 10 % výkonu elektrocentrály.